Ilustracija: Radionica "Žene u Agrobiznisu" Dunav osiguranje

Šid, 8. jul Kompanija „Dunav osiguranje“, u saradnji s udruženjem novinara za poljoprivredu Agropress, realizovala je nekoliko ciklusa radionica na kojima je potencijalnim osiguranicima i osiguranicima predstavljala vidove osiguranja poljoprivrede: osiguranje useva i plodova, stoke i mehanizacije. Tu pozitivnu praksu i iskustvo nastavljamo i ove godine. Peta interaktivna radionica u novom ciklusu održana je u Šidu, u Sremu, na poljoprivrednom gazdinstvu Trivanović. Predstavnici Glavne filijale Srem Kompanije „Dunav osiguranje“ prezentovali su ponudu Kompanije u oblasti osiguranja poljoprivrede – useva, plodova i stoke, kao i osiguranje imovine.

– U želji da budemo pravi partneri poljoprivrednicima i nosiocima poljoprivrednih gazdinstava, nastojali smo da prilikom formiranja ponude uzmemo u obzir specifičnosti različitih delatnosti – rekla je na početku izlaganja Milka Dragović, prezenter ponude „Dunav osiguranja“ i preuzimač rizika u Glavnoj filijali osiguranja u Sremskoj Mitrovici.

– Poljoprivreda je industrija pod vedrim nebom. Koliko god truda, znanja i volje uložili u proizvodnju, poljoprivredni proizvođači mogu ostati bez očekivanih proizvoda i dobiti usled samo jednog padanja grada, poplave ili oluje. Kao lider na tržištu osiguranja s tržišnim učešćem u osiguranju useva i plodova od 50%, čvrsto smo rešeni da nastavimo da pružamo adekvatnu zaštitu našim poljoprivrednim proizvođačima. Kada govorimo o osiguranju biljne proizvodnje, trebalo bi napomenuti da iznos premije za osiguranje varira u zavisnosti od mesta parcele, visine prinosa i cene date biljne proizvodnje. Orijentaciono, za prinos pšenice od 5.000 kilograma po hektaru po ceni od 20 dinara za kilogram, za osiguranje je potrebno izdvojiti samo 2.000 dinara. Za prinos grožđa od 7.000 kilograma, po ceni od 50 dinara za kilogram, potrebno je izdvojiti 30.197 dinara, istakla je Nataša Novčić, direktorka GFO „Dunav osiguranje“ u Sremskoj Mitrovici.

Kad je reč o osiguranju životinja, osiguranje jedne priplodne krmače vrednosti 50.000 dinara, za period od godinu dana, proizvođača bi osiguranje okvirno koštalo 4.000 dinara pri kolektivnom ugovaranju, odnosno 5.500 dinara ukoliko se ugovor o osiguranju individualno zaključi. Premija osiguranja po jednom tovljeniku na osiguravajuću sumu od 19.000 dinara proizvođača bi okvirno koštalo 600 dinara pri kolektivnom ugovaranju, odnosno 900 dinara ukoliko se ugovor o osiguranju individualno zaključi. Konačna cena osiguranja određuje se nakon izvršenog pregleda koji obavlja stručno lice „Dunav osiguranja“ i zavisi od uslova držanja, nege i ishrane životinja.

Već nekoliko godina država pokušava da primenom subvencija stimuliše osiguranje biljne i životinjske proizvodnje i unapredi situaciju u toj oblasti tako što registrovanim poljoprivrednim gazdinstvima regresira 40% premije osiguranja. Slično čine i pojedine opštine, što predstavlja dodatnu subvenciju za poljoprivredne proizvođače. Iako je napredak i dalje simboličan, ta mera, nesumnjivo, daje dobre rezultate i ima podršku i osiguranika i osiguravača. Osim navedenog, kada je reč o osiguranju životinja, „Dunav osiguranje“ je potpisnik Ugovora s Ministarstvom poljoprivrede i zaštite životne sredine u vezi sa sprovođenjem Pravilnika o uslovima i načinu ostvarivanja prava na kreditnu podršku. Tim ugovorom Ministarstvo se obavezalo da plati 100 procenata premije za osiguranje životinja koje su predmet kredita. Svojim klijentima, poljoprivrednim proizvođačima, nosiocima poljoprivrednih gazdinstava i preduzetnicima pre svega možemo obećati da će naknada štete, kao i do sada, biti brza i efikasna u svakom momentu – zaključila je Nataša Novčić, direktor Glavne filijale „Dunav osiguranja“ u Sremskoj Mitrovici.

Govoreći o osiguranju imovine i značaju ove vrste osiguranja, Nataša Novčić prisutnima na radionici u Šidu rekla je sledeće:

– Posle katastrofalnih poplava koje su našu zemlju zadesile pre nekoliko godina , ali i drugih elementarnih nepogoda, raste interesovanje građana za osiguranje od ovog rizika, što ranije nije bilo tako. Međutim, zbog nezavidne materijalne situacije i niskog stepena svesti naših građana o potrebi osiguranja imovine, zato što se uvek očekuje i, najčešće, dobija pomoć države u takvim situacijama, ima još mnogo prostora za osiguranje. Građani i osiguranici interesuju se za usluge koje „Dunav “ pruža i za način ugovaranja polise, ali i za cenu i naknadu štete.

Cena osiguranja od poplave zavisi od predmeta osiguranja (stambeni, komercijalni i industrijski objekti, objekti u izgradnji, usevi, motorna vozila i drugo). Takođe, cena zavisi od osigurane sume i od učestalosti rizika na nekom području za koji se zaključuje polisa.

Građane najčešće zanima cena osiguranja stambenih objekata. Za stan površine 65 kvadrata, sa svim stvarima u domaćinstvu, uz maksimalnu sumu osiguranja, osiguranje od osnovnih požarnih rizika bez uključenog rizika od poplave košta oko 800 dinara mesečno, odnosno sa ugovorenim rizikom od poplave, u zavisnosti od ugovorene sume osiguranja, od 900 do 1.200 dinara mesečno.

Naknada štete isplaćuje se u vrlo kratkom roku i u skladu sa zakonom, odmah pošto osiguranik dostavi potpunu dokumentaciju na osnovu koje se može utvrditi osnov i visina štete.

Ukoliko je osiguranik više puta pretrpeo štetu od poplave, svaki put će biti namiren po istoj polisi, s tim što se visina naknade utvrđuje za svaki slučaj posebno.

Poplava se, kao rizik pokriven osiguranjem, javlja u više usluga koje naša kompanija nudi na tržištu, bilo kao rizik u okviru osnovnog pokrića, bilo kao rizik čije se pokriće dopunski ugovara, shodno potrebama odnosno stepenu ugroženosti imovine nastupanjem štetnog događaja.

Kod omasovljenih usluga poput auto-kaska, osiguranja vikendica, stvari u domaćinstvu, računara, prenosive tehnike itd, ali i kod osiguranja životinja, rizik od poplave prepoznat je kao jedan u grupi onih čijim se pokrićem pruža i obezbeđuje kompletna zaštita osiguranika, pa je zato uključen i u osnovno pokriće.

S druge strane, kod osiguranja od industrijskih i komercijalnih rizika, osiguranja objekata u izgradnji i montaži, zatim kod osiguranja useva i plodova i slično, rizik od poplave posebno se ugovara u zavisnosti od verovatnoće njegovog ostvarenja i interesovanja samog osiguranika.

Stručni timovi Kompanije u direktnom kontaktu nastoje da pomognu osiguraniku da izabere pokriće rizika kojima bi na adekvatan način zaštitio svoju imovinu i interese, naročito kada je u pitanju osiguranje od prirodnih nepogoda, čije je nastupanje uvek nepredvidljivo i možda retko, ali koje mogu imati katastrofalne posledice, u šta smo se svi, nažalost, uverili.

Profesionalno i na vreme procenjena šteta, kao i blagovremena naknada štete, najbolje su preporuke za rad Kompanije „Dunav osiguranje“ – rekla je na kraju prezentacije u Šidu, Nataša Novčić.

Preuzeto sa: http://www.agropress.org.rs/lat/projekti/zene-agrobiznis/item/2662-osiguranje-poljoprivrede-je-investicija-a-ne-trosak